Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta

"Szkoła przyjazna uczniowi, ale wymagająca"

Praktyki na europejskim rynku pracy

Projekt nr 2021-1-PL01-KA122-VET-000020809 pt. „Praktyki na europejskim rynku pracy”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach programu Erasmus +, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor Kształcenie i Szkolenia zawodowe dla uczniów i kadry, konkurs 2021

Rozdanie Certyfikatów odbycia stażu zagranicznego i dokumentów Europass Mobility

W naszej szkolnej bibliotece miało miejsce ważne wydarzenie bowiem... nasi greccy praktykanci, którzy od 23 maja do 3 czerwca 2022 odbywali staże zagraniczne w Kika Mobility Training Center LTD, Nei Pori, w słonecznej Helladzie otrzymali Certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w tej niezwykle cennej aktywności zawodowej oraz dokumenty Europass Mobility. Ten drugi dokument jest bardzo istotny bo oficjalnie potwierdza, że dana osoba odbyła za granicą staż i w prosty, spójny i zrozumiały sposób wskazuje, jakie umiejętności nabył uczestnik i jakim doświadczeniem może się wykazać. Nasze tegoroczne greckie staże i praktyki zawodowe odbywały się w zakresie projektu nr 2021-1-PL01-KA122-VET-000020809 pt. „Praktyki na europejskim rynku pracy”, który był współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach programu Erasmus +, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor Kształcenie i Szkolenia zawodowe dla uczniów i kadry, konkurs 2021. Brali w nich udział przyszli: technicy transportu kolejowego, technicy eksploatacji portów i terminali oraz technicy informatycy. Naszym stażystom serdecznie gratulujemy uzyskania certyfikatów i Europass Mobility! Mamy nadzieję, że doświadczenie, które zdobyli oraz dokumenty, które dziś otrzymali przełożą się na wiele zawodowych sukcesów.


Rozdanie certyfikatów

Nasz pobyt w słonecznej i gorącej Grecji dobiegł końca. Przez te ostatnie niemal dwa tygodnie nasi dzielni technicy transportu kolejowego, technicy eksploatacji portów i terminali oraz technicy informatycy odbywali staże i praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus+ właśnie w cudownej Iliadzie. Przyszedł jednak czas podsumowań, refleksji i przemyśleń zwieńczonych rozdaniem certyfikatów uczestnictwa w tym niezwykle cennym projekcie. I tak właśnie minął nam ten ostatni dzień naszego pobytu, a później… później z łezką kręcąca się w kąciku oka wyruszyliśmy do Polski.


Erasmus+, Grecja, Paralia-Katerini, 22 maja – 4 czerwca 2022 r.

Grecja przywitała nas rewelacyjną pogodą! Co prawda pierwszego dnia padał lekki deszczyk, ale od razu po zameldowaniu rozpogodziło się i taka aura trwa cały czas. Na co dzień przebywamy w greckiej miejscowości Paralia-Katerini, gdzie nasi technicy transportu kolejowego, technicy eksploatacji portów i terminali oraz technicy informatycy odbywają staże i praktyki zawodowe w zakresie projektu nr 2021-1-PL01-KA122-VET-000020809 pt. „Praktyki na europejskim rynku pracy”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach programu Erasmus +, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor Kształcenie i Szkolenia zawodowe dla uczniów i kadry, konkurs 2021. Jeździmy do pracodawców na wizyty studyjne oraz zajęcia praktyczne, uczymy się nowych umiejętności zawodowych oraz podpatrujemy kulturę pracy Greków, która definitywnie różni się od tej znanej nam w Polsce. Ale przecież o to właśnie chodzi w wyjazdach na staże i praktyki zawodowe – aby zobaczyć i poznać europejski rynek pracy. Te niezwykle cenne doświadczenia pozwalają nam na wysnucie własnych wniosków i krytyczne podejście do niektórych kwestii. W ramach samy zajęć praktycznych poznawaliśmy dokumentację związaną w naszym zawodowe, byliśmy na stacji kolejowej w Katerini gdzie poznawaliśmy infrastrukturę przeznaczona do obsługi ładunków, odwiedziliśmy także magazyn towarów przemysłowych, gdzie poznaliśmy sposoby i zasady przyjmowania, wydawania i składowania takich artykułów. Oczywiście w naszym repertuarze zadań nie brakuje czasu na chwilkę relaksu – wyjścia do pobliskiej miejscowości Olimpic Beach, na plażę, na basen, czy też zwiedzanie niezwykle urokliwych zakątków Grecji takich jak Stary Panteleimon czyli Palaios Panteleimonas oraz ruiny zamku w Platamonas – tak wyglądały nasze pierwsze dni pobytu w Grecji.


Kolejne dni naszego pobytu w Grecji

Kolejne dni naszego pobytu w Grecji w ramach programu Erasmus+ na stażach i praktykach zawodowych upłynęły z prędkością światła! Oczywiście wszystko dlatego, że dzieje się u nas na prawdę dużo, a dodatkowo – greckie słońce – choć cudowne i gorące to jednak czasami niedające chwili wytchnienia! Poza tym jesteśmy w biegu! Ciągle mamy jakieś wyjazdy, zajęcia, wizyty u pracodawców. Zobaczcie na fotorelacji co robiliśmy w ostatnim czasie – a trochę tego było … pracownie komputerowe, stacje kolejowe, magazyny i mnóstwo wycieczek – Skiathos, Meteory, Litochoro, Thessaloniki i oczywiście aktywny wypoczynek nad morzem i basenem….